
Hummus s pečenou řepou
Proč připravit dnes k večeři hummus s pečenou řepou?
V originálu v arabských zemích se k němu podává pita chléb nebo je součástí talířů, kde je kysaná zelenina, jako například nakládané beraní rohy, kuskus, falafel, baba ganesh. K těmto ostatním přílohám recept příště. Dnes se budeme soustředit na hummus. Má mnoho obměn. Já jej připravuji originální nebo s pečenou paprikou či hummus pečenou s řepou. Překvapilo mě, jak moc chutná dětem. Na jednu dětskou narozeninovou oslavu jsem připravila tři druhy hummusu a nakrájela k němu zeleninu na špalíčky. Byla to alternativa pro maminky, které neustále drží dietu. Ke stolku s hummusem si sedly děti a vstaly až v okamžiku, kdy byl všechen hummus a zelenina pryč. Dodnes nevím, zde je tak fascinovaly ty pestré barvičky, nebo fakt, že se tahle pochutina konzumuje rukama (špalíčky se namáčejí do hummusu jako do omáčky). Tak dnes recept na hummus s pečenou řepou aneb jak do dětí propašovat řepu.
Co budete potřebovat:
250 g sušené cizrny
1 větší červenou řepu
50 ml vody z uvařené cizrny
200 ml olivového oleje
3 lžičky tahini pasty
šťáva z 1 citrónu
4 stroužky česneku
2 lžičky mletého římského kmínu
sůl, pepř
K servírování:
čerstvý koriandr nebo mátové lístky
olivový olej
pita chléb nebo nakrájená zelenina
Postup:
Cizrnu na noc namočíme do trojnásobného množství vody, aby se vám nestalo, že všechnu vodu vypije a oschne. Před samotným vařením vodu z cizrny vylejte a dejte novou. Vodu nesolte, protože byste prodloužili dobu vaření. Až začne pěnit, pěnu z povrchu sbírejte nebo pěnu slijte a doplňte čerstvou vodu. Cizrna se vaří zhruba hodinu. Já do vody k cizrně přidávám kousek mořské řasy Wakame. Solím až ke konci vaření. Vodu z cizrny nevylévejte, budete ji potřebovat pro hladké rozmixování. Až cizrna vychladne, vložte ji spolu se všemi surovinami do mixéru. Římský kmín kupuji celý a pak jej před použitím nadrtím v hmoždíři. Má jinou chuť než klasický kmín, tak jej prosím nezaměňujte. Hotový hummus dochutíte solí, pepřem a citrónovou šťávou dle chuti.
Něco o tahini pastě:
Tahini pastu koupíte o řeckém týdnu i v Lidlu nebo běžně v Globusu. Jde o rozemletá sezamová semínka, která mají vysoký obsah vápníku, hořčíku a fosforu, takže jsou dobrá na kosti a zuby jako prevence osteoporózy. Sezam je zároveň bohatý na zinek, který ocení naše imunita a metabolismus, ale i vlasy, nehty a pokožka. Za zmínku stojí i nálož thiaminu neboli vitamínu B1, který příznivě působí na nervový systém a zmírňuje únavu. Otevřená pasta je olejovitá, a tak dlouho vydrží otevřená v lednici. Určitě se vyplatí zařadit tento vynález z Persie do našeho jídelníčku. Postupně budu přidávat recepty, kde ji budete moct využít.
Něco o cizrně:
Když už jsem vychválila sezamovou pastu, musím také napsat několik slov o cizrně, protože je to moje nejoblíbenější luštěnina. Říká se jí taky římský kmín nebo cizrna beraní. Pochází z Indie. Její chuť je oříšková. Obsahuje velké množství esenciálních aminokyselin, jako jsou lysin, isoleucin nebo tryptofan. Kromě toho se v cizrně také nacházejí prospěšné nenasycené mastné kyseliny, konkrétně kyselina olejová a kyselina linolová. Z vitamínů se tato luštěnina může pochlubit vitamínem B1, B2, B3, B9 a beta-karotenem. A také nesmíme zapomínat na důležité minerály, jako jsou vápník, hořčík, fosfor, draslík a zinek.

A teď už vám jen popřeji, aby se vám recept zdařil a všem vám doma chutnalo.
Pro další využití tahini pasty vyzkoušejte recept na skvělou zálivku na salát: Salát s tahini zálivkou ⋆ (bylinkarkazkopanic.cz)

